Počelo suđenje vlasniku Drave International za veliki požar: 'Ne osjećam se krivim za to!'

Na Županijskom sudu u Osijeku započelo je suđenje protiv Zvonka Bedea (72), vlasnika tvornice Drava International, Vinka Lovrića (49) inženjera građevinarstva i Zorana Zatka (48) elektrotehničara te same tvrtke Drava international koju predstavlja Snježana Alerić, aktualna direktorica tvrtke. Njih se optužnicom tereti zbog megapožara koji je u toj tvrtki izbio početkom listopada 2023 godine. Prijavljeni su za teško kazneno djelo protiv okoliša, ugrožavanje okoliša postrojenjem te dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom. Za svako kazneno djelo predviđena je kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina.

Bede je, nakon podizanja optužnice, dobio pritvor kako ne bi mogao utjecati na svjedoke, no tijekom boravka u pritvoru dao je ostavku na mjesto direktora tvrtke kako bi mogao ranije izaći iz pritvora. Ostao je vlasnik 20 posto udjela u tvrtki Drava International d.o.o.

“Razumio sam optužnicu i ni malo se ne smatram krivim niti priznajem ono za što me terete” rekao je Bede, a isto su ponovili i ostali optuženici dodavši kako će svoju obranu iznijeti na kraju dokaznog postupka.

Tužitelj Općinskog državnog odvjetništva predložio je, u dokaznom postupku, čitanje policijskog zapisnika o očevidu, čitanje zapisnika o iskazima nekoliko svjedoka koji su ispitani tijekom istrage, da se na raspravi ispita Boris Banjan, pripadnik osječke vatrogasne postrojbe na okolnosti nedostatka adekvatnih naprava za gašenje požara, nedostupnost hidranata i nepostojanje požarnih puteva. Također je predložio da se reproduciraju snimke nadzornih kamera s hala tvornice, a s kojih je vidljiv nastanak i razvoj požara. Predložili su da se pregledaju i snimke sa Google Eartha na kojima se jasno vidi način odlaganja i širenja otpada unutar tvornice od 2013. godine pa sve do 2023. godine.

Osijek: Započinje suđenje Zvonku Bedeu za požar u tvornici Drava International

Osijek: Započinje suđenje Zvonku Bedeu za požar u tvornici Drava International |

Foto: David Jerkovic/PIXSELL

Obrana je suglasna sa čitanjem materijalne dokumentacije, osim čitanja policijskog zapisnika o očevidu. Nisu suglasni ni sa razgledavanjem policijske fotodokumentacije, kao ni sa čitanjem zapisnika o uzrocima požara iz Centra za vještačenja Ivan Vučetić.

“Tražimo neposredno ispitivanje svih svjedoka koji su ispitani u istrazi, a ne samo čitanje njihovih iskaza” rekla je Bedeova odvjetnica i dodala kako predlažu ispitivanje policijskih službenika koji su provodili očevide u više navrata jer smatraju da su očevidi vođeni u više navrata i diskontinuirano, bez naloga, nedovršeni, nejasni, rađeni bez prethodne obavijesti državnom odvjetništvu.

“Predlažemo i da se pročita materijalna dokumentacija koja uključuje zapisnike o provedenim inspekcijskim nadzorima na temelju koji su doneseni odgovarajući prekršajni nalozi, a iz kojih je razvidno da su plaćene sve novčane kazne. Po stavu obrane radi se o već pravomoćno presuđenoj stvari, jer se formalni propusti odnose na povrede Zakona o gospodarenju otpadom, Zakona o zaštiti okoliša, Zakona o zaštiti zraka, Zakona o vodama, a za koje se propuste okrivljenici sada terete da su ih počinili kao kaznena djela” dodala je odvjetnica smatrajući da se za taj dio optužnice više ne može teretiti optuženike.

Osijek: Započinje suđenje Zvonku Bedeu za požar u tvornici Drava International

Osijek: Započinje suđenje Zvonku Bedeu za požar u tvornici Drava International |

Foto: David Jerkovic/PIXSELL

Prema detaljima optužnice podignute 2024 godine Bedea i ostale optuženike tereti se da su od listopada 2022 do listopada 2023. godine, na otvorenom prostoru u krugu tvornice, svjesni količine plastike koju mogu uskladištiti te da nekontroliranim postupanjem mogu dovesti u opasnost okoliš, a protivno izdanim dozvolama nadležnih institucija, otpadnu plastiku skladištili na zelenoj površini u nedozvoljenoj količini. Također su propustili voditi upravljački nadzor sukladno dozvolama, nisu uredno vodili očevidnik o uskladištenom otpadu, odloženu su plastiku ostavili izloženu atmosferskim utjecajima zbog čega je došlo do pucanja vreća i izlijevanja štetnih tekućina u tlo.

Također su i ulje iz proizvodnih procesa zatrpavali u iskope zemlje uslijed čega je došlo do onečišćenja tla, a i ispuštali su otpadne vode u tlo i u sustav javne odvodnje bez odgovarajućih dozvola. Uslijed samozapaljena kemikalija iz otpada uzrokovali su požar, ugrozili kakvoću tla i zraka u širem području Slavonije i Baranje, a požar je proglašen velikom ekološkom nesrećom. Tereti ih se i što nisu postavili naprave za zaštitu od požara, održavali ih ispravnima, izveli i održavali vatrogasne pristupe, održavali hidrante koji nisu bili raspoloživi u trenutku izbijanja požara, a nisu otvorili ni vatrogasni ventil zbog čega je došlo do nekontroliranog širenja požara i izazivanja opasnosti za pripadnike vatrogasnih postrojbi koji su gasili požar, a prilikom čega je jedan od njih zadobio teže ozlijede.



Source link