Projekt Subterram: Hvar dobiva podzemnu vilu iz budućnosti!


Blago sretnicima koji će živjeti u ovoj kući na južnoj padini otoka Hvara te uživati na savršeno projektiranim terasama prema moru koje izgledaju kao brodovi otisnuti prema pučini, na kojima možete ugodno zaploviti na ležaljkama udvoje osluškujući valove, ili uživati u druženju s obitelji i prijateljima u veličanstvenoj atmosferi. Projekt vile Subterram osmišljen je kao ljetno utočište za veliku obitelj, između vinograda na stjenovitoj obali i borovih šuma otoka Hvara, uz uvjet da se što manje naruši prirodna vizura. Zbog toga je cijela vila ukopana pod zemlju, s krovom od otočkog kamena i kaskadnim terasama koje građevini osiguravaju iznimno puno svjetla, prirodno hlađenje i zagrijavanje prostora te osjećaj potpunog stapanja s prirodom, bez obzira na to jeste li u kući ili na nekoj od njenih terasa, odnosno dvorišta.

POGLEDAJTE VIDEO: Barbie kuća za odmor u ružičastom tonu

Barbie


00:48

Barbie


|
Video: 24sata Video

Riječ je o projektu arhitektonskog studija Proarh koji je već osvojio i struku, pa je ušao u finale Svjetskog festivala arhitekture (WAF), koji će se ove godine održati u Miamiju od 12. do 14. studenoga, u Kongresnom centru Miami Beacha, gdje će se finalisti uživo predstaviti svoje projekte žiriju i publici. Kako kaže arhitektica Vedrana Jančić, uskoro bi trebao započeti proces ishođenja dozvola za izgradnju vile Subterram, tako da ju još nije moguće predstaviti uživo.

storyeditor/2025-07-22/hvar1.png

Ovi ‘otoci’ u padini obloženoj lokalnim kamenom su terase i dvorišta vile Subterram – s ceste gotovo da se i ne vidi

Po njenim riječima, ne treba očekivati da se do gradnje uvedu neke veće preinake projekta, jer se u startu vodilo računa da se pomire svi zahtjevi struke i ideja da kuća bude stopljena s okolišem.Glavni je cilj bio da se kuća prilagodi terenu, umjesto obrnuto.

Subterram je projektiran kao građevina na dvije etaže koje se razlikuju prema funkciji i interakciji s okolišem. Raspored terase i atrija omogućuje pasivno hlađenje (tlak toplog i hladnog zraka osigurava prirodnu izmjenu protoka zraka) tako da je svjež zrak i regulacija temperature moguća bez upotrebe klima uređaja.

Specifično osmišljene terase i bazen pružaju nevjerojatan pogled na prirodu

Unutrašnjost vile je organizirana tako da se smjenjuju zatvoreni stambeni prostor i otvorene terase koje podsjećaju na kaskade, s kojih se pruža pogled na veličanstvenu prirodu. Ideja autora projekta bila je da i u unutrašnjosti dominira neobrađeni beton, kako bi se održala ideja minimalnog zadiranja u prirodu. S betonom se isprepliću velike ostakljene površine i terase, koje otvaraju pogled na okolnu šumu, vinograde i pučinu.

Unutrašnjošću dominira neobrađeni beton, kao još jedan znak minimalizma, odnosno želje da se ne zadire u prirodu, a velike staklene površine omogućavaju puno svjetla i prekrasne poglede iz kuće

Moglo bi se reći da svaki dio interijera ima svoje malo ‘dvorište’ koje pruža priliku za uživanje u privatnosti (bez pogleda susjeda, s bilo koje strane), ali i predstavlja divan potencijal za druženja na otvorenom s obitelji i prijateljima. Posebno je zanimljiva vizija projekta u večernjim satima, na fotografiji na kojoj se vide samo blago osvijetljene terase, kao otočići u prirodi oko njih.

Vila Subterram ničim ne narušava izgled padine, a okružuju je vinogradi i borova šuma te morsko plavetnilo s treće strane

Živimo u vrijeme velike devastacija hrvatske obale i divlje gradnje koja nerijetko bitno narušava prirodne vizure okoliša i zahtijeva rušenje šuma i vinograda, pa je ovakav projekt zanimljivo osvježenje i gotovo da bismo priželjkivali da bude svojevrsna najava buduće odgovornosti investitora i arhitekata prema prirodi. Valja naglasiti da vila Subterram nije prvi iskorak prema ukopavanju kuće u zemlju koji potpisuje arhitektonski studio Proarh.

Pogled na vilu u predvečerje 

Naime, još 2017. godine studio je bio nominiran za nagradu Udruženja hrvatskih arhitekata “Drago Galić”, za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture za 2017., za projekt Issa Megaron. Riječ je o kući smještenoj na Dračevom polju na otoku Visu, sličnom projektu, uz ponešto drugačija rješenja.

Jedna od terasa iz projekta vile Subterram: Pogled vrijedan milijun dolara

Velika je vrijednost takvih projekata što autori moraju uzeti u obzir nepostojanje infrastrukture i nepristupačnost terena, što nameće potrebu da se vodi računa o samoodrživosti, pa je viški projekt, tako, zahtijevao i rješenja za iskorištavanje kišnice, solarne panele i neke druge načine iskorištavanja prirodnih resursa, kako bi objekt funkcionirao kao mjesto prilagođeno za život i rad. 





Source link