Posao od 237 mil. eura: Poznato tko će graditi Nacionalnu dječju bolnicu u zagrebačkom Blatu

Konzorcij domaćih tvrtki Kamgrad, ING-GRAD, Radnik i ZDL Arhitekti dobio je posao projektiranja i izgradnje prve faze Nacionalne dječje bolnice (NDB) u zagrebačkom Blatu, iako je njihova ponuda bila znatno skuplja od one turskog konzorcija. Naime, hrvatske su tvrtke ponudile cijenu od 189,99 milijuna eura bez PDV-a (237,5 milijuna eura s PDV-om), dok su turske tvrtke CCN Altyapı Yatırımları, CCN Yatırım Holding i CCN International ponudile 168,70 milijuna eura bez PDV-a (210,88 milijuna eura s PDV-om). Razlika iznosi 26,66 milijuna eura.

Procijenjena vrijednost javne nabave bila je 190 milijuna eura bez PDV-a. Unatoč povoljnijoj cijeni, turski ponuđači izgubili su ključne bodove zbog nepotpune dokumentacije.

Osim cijene, ocjenjivali su se i stručni kapaciteti ponuđača. Hrvatski konzorcij za cijenu je dobio 53,27 bodova, dok je turski dobio 60 bodova. No hrvatski su stručnjaci ostvarili dodatnih 40 bodova temeljem referenci koje su bile uredno priložene uz ponudu, čime je ukupni zbroj bodova domaćeg konzorcija iznosio 93,27. Turski konzorcij nije dobio nijedan bod u tom segmentu jer dokumentaciju s referencama nije priložio uz pravovremeno otvorenu ponudu, već naknadno 10. travnja, čime je izgubio priliku za ocjenu tog dijela ponude.

Turske tvrtke sada imaju mogućnost žalbe Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave.

Ako žalbe ne bude, hrvatski konzorcij će imati godinu dana za izradu glavnog i izvedbenog projekta te dopunu građevinske dozvole. Građevinski radovi trajat će 38 mjeseci, a prema planovima Ministarstva zdravstva, izgradnja prve faze trebala bi početi 2026. godine, a završiti u proljeće 2029., kada se očekuje i otvaranje bolnice.

Bolnica će se graditi u dvije faze na prostoru istočno od nikad dovršene Sveučilišne bolnice, od koje će se iskoristiti tek objekt EO1, površine 7.252 m². Taj će se objekt povezati s novom bolnicom podzemnim tunelom od 188 metara i služit će kao logistički centar s punionicama za automatizirana vozila, kuhinjom, ljekarnom, praonicom i administracijom.

Nova bolnica, čiju je idejnu studiju izradila tvrtka UPI2M, u prvoj će fazi obuhvaćati ukupno 44.788 m², s podrumsko-prizemno-etažnim rasporedom maksimalne tlocrtne površine 111×112 metara. Predviđa se da će imati ukupno 481 bolničku postelju te dodatnih 300 postelja u dnevnoj bolnici.

Prizemlje i prvi kat rezervirani su za hitni prijem, dijagnostiku, ambulante, operacijski blok i intenzivnu medicinu, dok će drugi i treći kat sadržavati bolničke odjele – od opće pedijatrije do onkologije i infektologije.

U prvoj fazi u NDB će se preseliti Dječja bolnica u Klaićevoj te pedijatrija iz KBC-a Sestre milosrdnice. U drugoj fazi planira se preseljenje sadržaja iz Kukuljevićeve, Goljaka i dijela iz KB Merkur.

Poseban naglasak projekt stavlja na održivost – čak 84 posto potrebne energije dolazit će iz obnovljivih izvora, ponajprije geotermalne energije, zahvaljujući prirodnim resursima lokacije i koncesiji koju ondje ima privatna tvrtka.



Source link